Pokud jste na naše stránky zavítali poprvé a o Vojvodovu jste ještě neslyšeli, měli byste vědět, že se jedná o obec v Bulharsku, jejíž obyvatele tvořili v letech 1900 až 1950 téměř výhradně Češi, kteří do Bulharska přišli převážně z jiné, známější české obce v zahraničí, z rumunské Svaté Heleny.
Obcím Vojvodovo a Belince a jejich obyvatelům se věnují antropologové Marek Jakoubek a Lenka Jakoubková-Budilová. Nejen, že bez jejich práce by nevznikly tyto stránky, ale zajímavé osudy obyvatel Vojvodova a Belinců by byly z velké části zapomenuty. Od roku 2009 jsou Marek Jakoubek a Lenka Budilová manželé a mají dvě dcery, Barborku a Šárku.
Autorem a administrátorem těchto stránek je Bořivoj Kňourek, jeden z potomků vojvodovských Čechů. Zabývá se genealogií Čechů z Vojvodova a Svaté Heleny. V oblasti genealogie se také věnuje příjmení Kňourek (pro více informací navštivte stránky www.knourek.org.
Marek Jakoubek, Lenka Jakoubková-Budilová, Bořivoj Kňourek
„Obec čítá přibližně 630 obyvatel, 120 rodin a 96 stavení.“
1931
Obec Vojvodovo získala po 31 letech statut obce. Statut mu byl přiznán dekretem č. 162 vyhlášeným 8. dubna roku 1931. Pozn.
Ve Vojvodovu byl založen spolek pro lidovou osvětu – „čitalište“ Pozn.;; („Češi se jeho zakládání neúčastnili a dokonce ani po založení si nepřáli být jeho členy“). Pozn.
Přistěhoval se „ovčák Dragan Lazarov z horské vesnice, který se zabývá nákupem a prodejem ovcí a jehňat. Přesvědčoval zdejší rodáky, že by bylo dobré, aby si opatřili ovce, že dávají vlnu a mléko, až si v průběhu několika let skoro každá rodina zakoupila několik ovcí, z nichž měli v průběhu roku jehňata, vlnu a mléko.“ Pozn.
Ve Vojvodově žije „106 rodin českých (485 osob), 23 slovenských (91 osoba), 4 bulharsko-české a 4 rusko-české. Dětí povinných školou bylo 98 českých a 22 slovenské. Bulharů bylo 32 rodiny se 127 členy“. Pozn.
1932
19. května — 3. června Vladimír Míčan provádí „evangelisační návštěvu“ do Bulharska, během které stráví několik dní i ve Vojvodovu. Na základě této návštěvy posléze sepíše odpovídající partie (str. 101-139) knihy: Míčan, Vladimír (1934) Nevratem v nový svět. O československých osadnících, jejich náboženských,školských, osvětových, hospodářských aj. poměrech v Bulharsku, Brno: Knižnice Biblické jednoty.
Ve Vojvodovu působí učitelé Bohuslav Prudký a Alois Horký. Pozn.
1934/35 — ve Vojvodovu působí učitelé Jan Svoboda a Stanislav Uchytil. Pozn.
19. května — proveden státní převrat, následně rozpuštěny politické strany a společenské organizace; výrazně omezeno je též krajanské školství (řádné školy se mění na školy doplňovací).
Obecní výbor ve Vojvodově je rozpuštěn, Vojvodovo přestává být samostatnou obcí a spadá pod obec Bukjovci. Pozn.
Odchod metodistického kazatele Harmana do Mrtvice. Pozn.
Několik Bulharů přišlo s nápadem založit v obci „Kreditní družstvo“ Pozn... Češi neparticipují. (Kolem 9. 9.1944 a zejména po tomto datu se počet členů Kreditního družstva zvýšil.) Pozn.
Odchod 12 rodin (62 osob) Pozn. do oblasti Deli Orman do obce Belinci (Ichtimansko). Pozn.
Ke dni 31. prosince žilo ve Vojvodově 115 krajanských rodin, 582 osob. Pozn.
1935
1936
„V roce 1936. Bilo zabraňino održavi [od državy Pozn.] žadnej nesmňel prodavat tak senemohlo aňi koupit.“ Pozn.
4. září — je zaznamenáno, že do vesnice přijel vračanský metropolita Paisij, který (50a) položil základní kámen pro stavbu nového pravoslavného kostela. Pozn. (Kostel je ovšem dokončen až roku 1950. Pozn.)
Prokop Maxa, vyslanec Čs. republiky v Bulharsku navštívil oslavu Čsl. Národního domu T.G. Masaryka ve Vojvodově. Pozn.