Jiří Janeček
Pozn.: Na oficiálních i neoficiálních stránkách jihomoravské obce Drnholec je v části o historii zmínka o reemigrantech, kteří se v této obci usadili po válce. Z textu o historii obce vyjímám pouze malou část, ve které se o reemigrantech píše.
V roce 1947 zde žilo 1558 obyvatel. Záporný vliv na poválečné osídlení Drnholce měla ta skutečnost, že válečné škody zde byly značné. ...
V následujících letech se usazovaly v obci další rodiny. Nejvýraznější změnou byl v roce 1950 příchod 16 rodin reemigrantů z Bulharska, vesměs Čechů z vesnice Vojvodovo (příjmení Čížek, Karbula, Hrůza, Pitra, Filip též Vutov, Nikolov, Komarov), pro které byly připraveny volné domky. Jak uvádí místní kronika, domky byly opraveny, noví obyvatelé se stali většinou zaměstnanci státního statku. Část z nich přísluší k církvi metodistické a v Drnholci si postavili modlitebnu, stojící na Tyršově ulici.
V Drnholci se také usadilo několik rodin slovenských reemigrantů z Rumunska, kteří se v obci většinou trvale usadili až po určité době pobytu v Československu (především z jižních Čech), nikoliv přímo. Většinou se přistěhovali z jižních Čech. Některé z rodin pocházejí z centra slovenské menšiny v Rumunsku z Nadlagu, jiní se živili pastevectvím, obývali podhorské oblasti v Sedmihradsku (Srnka, Verecký, Kováč, Kovalčík, Kalianko, Labaj, Macaj, Šulan, Bejdák, Mondek).
Dnes po více než padesáti letech, která uplynula od příchodu předků podstatné části dnešních obyvatel Drnholce, málokterý z jejich potomků ví, odkud pocházejí jeho prarodiče.
Autorem uvedeného textu je pan Jiří Janeček, učitel z Drnholce