Vojvodovo  stránky o bývalé české obci v Bulharsku

Unikátní větrný mlýn stále mele mouku

unikatni mlyn stale mele 01 i

30. 7. 2019

Jediný fungující autentický větrný mlýn v severovýchodním Bulharsku, a zřejmě i v celém Bulharsku, se nachází u vesnice Belinci blízko Isperichu. Má za sebou více než stoletou historii a je kulturní památkou. Spravuje ho Historické muzeum v Isperichu. Mlýn je celý dřevěný. Při jeho stavbě bylo použito především dřevo černého dubu. Je ve velmi dobrém stavu a mele kukuřici, pšenici, ječmen, proso, papriku a kamennou sůl. Mletí se provádí dvěma kameny. Druhé patro slouží jako prostor pro návštěvníky. Je zde znázorněn zajímavý proces mletí.

Mlýn i dnes pokračuje v nekonečném dialogu s větrem. Nejvíce návštěvníků přichází v říjnu, kdy se ve městě Isperich u historického muzea koná tradiční kukuřičný jarmark. V mlýně lze provést ukázky mletí kukuřičných plodin. Myslím, že pokud by byl mlýn začleněn do nějakého většího projektu, přiláká ještě více zvědavých turistů. Proč by ministerstvo cestovního ruchu nemohlo udělat nějaké propagační publikace? Je lepší doporučit turistům  takovéto věci, než hotely na pobřeží Černého moře. Lidé viděli spoustu hotelů, dokonce hezčích než ty naše, ale takových památek, jako je tento mlýn, už mnoho nezbývá...

V roce 1969 instaloval mlýn na tomto místě řemeslník Kasim Sadak. V roce 1951 koupil mlýn od obce Pchelina a obnovil ji do dnešní podoby jen 500 metrů od obce Belintsi. „Zařízení“ začalo fungovat v roce 1971. Od té doby nepřetržitě mele obiloviny. Po smrti Kasima Sadaka se o něj staral jeho syn Beitti. Snaží se pokračovat v tradici svého mistra a stále se zde mele ta nejlepší mouka v Ludogorci. Syn se stará o tento skanzen, který přitahuje pozornost kolemjdoucích.

Angel Nikolov

ekip7 logo

Původní článek v bulharšině si můžete přečíst zde: Уникалната вятърна мелница, която още може да работи