Vojvodovo  stránky o bývalé české obci v Bulharsku

Požár větrného mlýna v Belincích

vetrny mlyn vyhorel 03 i

Přinášíme dvě zprávy z bulharských internetových deníků, ve kterých vyšla zpráva o požáru větrného mlýna v Belincích, ikonické památky, u které se neopomněl vyfotit snad žádný návštěvník obce.

Větrný mlýn u obce Belinci vyhořel

19. 9. 2019

Kulturní a historická památka pochází z počátku minulého století, z doby vlády Alexandra Stambolijského, uvedl padesátiletý Beiti Kasim Yahya, který se o mlýn stará.

Na své současné místo, na začátku obce Belinci, byl mlýn přemístěn kolem roku 1970. V neděli, krátce po půl druhé odpoledne však plameny téměř zcela tuto největší památku obce zničily.

Mlýn se dědil z generace na generaci až do roku 1984, kdy Beitiho otec Kasim Yahya předal rodinnou památka Muzeu historie Isperichu.

Po celá ta léta se v něm mlela pšenice a kukuřice a otec Kasim mu věnoval více než půl století svého života. Své zkušenosti předal svému synovi, který po jeho smrti péči o mlýn převzal.

Muzeum v Isperichu jmenovalo Beitiho správcem a mlynářem. V den požáru však nebyl přítomen, protože byl na dovolené. Jeho zaměstnavatelé mu zakázali poskytovat novinářům jakékoli informace a pořizovat fotografie.

Od pracovníka muzea v Isperichu jsme se však dozvěděli, že vyhořelý mlýn má status nemovitého kulturního statku místního významu a že největší starostí pracovníků této instituce je v současné době to, jak a zda vůbec jej budou moci obnovit.

Hlavním materiálem, z něhož byl vyroben, je vysokokmenný černý dub, který se dnes v Bulharsku vyskytuje jen na několika málo místech. Navíc je téměř nemožné najít klády tak velkých rozměrů, jako byly ty, z nichž byly vyrobeny „sáně“ sloužící jako základ budovy. I kdyby se však podařilo zajistit potřebné dřevo, není jasné, kde a jak se najdou prostředky na jeho nákup a zpracování, protože náklady nebudou pro muzeum únosné.

Příčiny požáru nejsou zcela jasné, ale místní lidé se domnívají, že oheň vznikl od nedopalku cigarety, který odhodili kolemjdoucí lidé, kteří se chtěli vedle mlýna vyfotografovat.

Způsobené škody a příčiny incidentu se stále zjišťují. Případ je vyšetřován podle závažnější kvalifikace nedbalostního žhářství na majetku historické a umělecké hodnoty. Text podle článku 330 odst. 2 bodu 3 trestního zákoníku stanoví trest odnětí svobody na 3 až 10 let.

vetrny mlyn vyhorel 01 i

Foto Mehmet Aziz.

vetrny mlyn vyhorel 02 i

Foto Drago Bogomilov.

Mehmet KHODZHOV

ekip7 logo

Původní článek v bulharšině si můžete přečíst zde: Изгоря уникалната вятърна мелница край Белинци

 

Požár, při kterém shořel větrný mlýn v obci Belinci z Isperichu

16.9.2019
pozar pri kterem shorel vetrny mlyn v obci belinci 01

V obci Belintsi v Isperichu téměř zcela shořel staletý větrný mlýn, oznámilo Oblastní ředitelství ministerstva vnitra v Razgradu. Zpráva o tom, co se stalo s historickou stavbou, byla podána 15. září 2019.

pozar pri kterem shorel vetrny mlyn v obci belinci 02

novini247 logo

Původní zprávu najde zde: Požár, při kterém shořel větrný mlýn v obci Belinci z Isperichu