Řeka Sketa

sketa-0i   S Vojvodovem je neodmyslitelně spojena také řeka Sketa. Vojvodovčané chodili k řece na procházky, u řeky se scházeli a fotografovali, koupali se v ní, namáčeli a prali v ní konopí, napájeli zde dobytek, v blízkosti Vojvodova bylo u Skety zahradnictví provozované Bulhary, kteří zásobovali Vojvodovo zeleninou. Ve článku se o této řece dozvíte více.

Read more...

Vojvodovčané v balkánských válkách

balkan-valka-catalga-i   Dvě bulharské státní organizace (Statní agentura pro archívy a Státní vojensko-historický ústav) zpracovaly databázi padlých bulharských vojáků v balkánských válkách. Mezi téměř padesáti tisíci padlými vojáky je také 24 Vojvodovčanů, z toho 7 Čechů, jeden Slovák a 16 vojvodovských Bulharů. Chcete-li se o nich dovědět více, čtěte dál...

Read more...

Současný stav vojvodovských domů

Český vojvodovský dům v původním stavu.   V reportážích z Vojvodova jsme již několikrát zmínili smutnou skutečnost, že staré vojvodovské domy jsou na tom špatně. Těch, které byly postaveny v začátcích Vojvodova již není mnoho a chátrají. Kolik původních domů ještě ve Vojvodovu stojí? V jakém jsou stavu? Bude za několik let ještě co obdivovat? Na tyto otázky jsem se pokusil odpovědět průzkumem vojvodovských domů provedeným při loňské návštěvě Vojvodova.

Read more...

Básnička Vojvodovo

Básnička Vojvodovo paní Temenužky Křivánkové, jedné z obyvatelek Vojvodova.

Read more...